Znajdź w naszych wiadomościach
-
Wszystko o …
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Jednostki
Nowoczesna Administracja Samorządowa
Przydatne linki …
Szkoły
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
-
Archiwum aktualności
Archiwum wiadomości
.
Polityka prywatności
maj02

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma on bowiem znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co de facto oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Mamy dwie wersje polskiej flagi: biało-czerwoną i biało-czerwoną z godłem na białym pasie. Ta druga wersja obowiązuje na równi z pierwszą od 1955 r. Używana jest przez przedstawicielstwa dyplomatyczne RP, w celach reprezentacyjnych, na cywilnych lotniskach, międzynarodowych samolotach i statkach, a także na przejściach granicznych.
Jak flagę eksponować?
Flaga państwowa jest pod ochroną prawną. Za jej znieważanie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie grozi kara, włącznie z pozbawieniem wolności. Jako jednemu z naszych symboli narodowych należy jej się szczególny szacunek. Warto zatem pamiętać, że:
- Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków;
- Jeśli chcemy flagę wywiesić, musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona;
- Nie powinno się flagi podnosić ani wywieszać w dni deszczowe, podczas zamieci śnieżnej i przy bardzo silnym wietrze;
- Flaga nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody;
- Na zewnątrz eksponuje się flagę tylko za dnia, po zmroku musi być dobrze oświetlona;
- Nie wolno umieszczać na maszcie więcej niż jedną flagę;
- Szerokość flagi na maszcie stojącym nie może być mniejsza niż ⅙ wysokości masztu lub większa niż ¼ wysokości masztu;
- Szerokość flagi na maszcie skośnym, umocowanym do ściany lub słup, nie może być mniejsza niż ⅙ długości masztu lub większa niż ½ długości masztu;
- Prawidłowa komenda to „Podnieść flagę!” (nigdy „Wciągnąć flagę!”);
- Flagę należy podnosić energicznie, a opuszczać powoli;
- Po ściągnięciu flagi zawsze należy ją złożyć;
- Podczas żałoby narodowej flagę opuszcza się do połowy masztu lub wywiesza z kirem;
- Na fladze nie kładzie się wieńców ani kwiatów;
- Podczas odsłaniania pomnika flaga nie może służyć jako zasłona;
- Flaga zawieszona pionowo ma pas biały zawsze z lewej strony dla patrzącego na nią (ta sama zasada dotyczy także barw narodowych – pas biały zawsze z LEWEJ strony!);
- Nie wolno używać flagi jako opakowania;
- Polska flaga ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami;
- Jeśli umieszcza się polską flagę skrzyżowaną z inną flagą, flaga państwowa musi być z lewej strony, a jej drzewce krzyżować się nad drzewcem innej flagi;
- Jedynym godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.
Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji czy Estonii. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami. U nas do wywieszania flag na balkonach czy w oknach wiele osób wciąż podchodzi z dystansem. Przybywa jednak takich, którzy w ten sposób chcą manifestować swój patriotyzm oraz podkreślać więź z własnym krajem.
Jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury. Patriotyzm to miłość do wolności, do Ojczyzny i własnego języka, a wyrażany jest przez symbole. Tym najważniejszym jest narodowa flaga i warto go dumnie eksponować. Z radością wywieśmy flagę państwową w miejscu pracy i zamieszkania.