Znajdź w naszych wiadomościach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
gru26

Kamera Termowizyjna w Gminie Dąbrowa Tarnowska
Gmina Dąbrowa Tarnowska w ramach realizacji z Województwem Małopolskim projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” będzie dla zainteresowanych mieszkańców prowadzić badania kamerą termowizyjną. Badania będzie przeprowadzał posiadający odpowiednie przeszkolenie Eko – doradca Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej – Szymon Lichorobiec. Możliwość przeprowadzenia badania będzie w dniach od 7 do 17 stycznia 2020. Zachęcamy do zgłoszenia się do dąbrowskiego eko-doradcy w celu ustalenia terminu badania. Ze względu na okres świąteczno-noworoczny, proszę o dokonywanie zgłoszeń od 7 stycznia 2020 r. Z racji na specyfikę operowania kamerą termowizyjną, która powinna odbywać się po zachodzie słońca proponowane godziny badania są przewidziane w godzinach od 16:00 do 20:00.
Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?
Najlepiej zrobić to dwa razy. Pierwszy – przed zaplanowaniem prac termomodernizacyjnych. Otrzymamy wtedy informacje o aktualnym stanie budynku i poznamy miejsca, które wymagają szczególnej uwagi. Może się okazać, że standardowe docieplenie nie spełni naszych oczekiwań. Oprócz ścian, powinniśmy zwrócić uwagę na fundamenty. Zła izolacja lub jej całkowity brak, powoduje powstawanie zawilgocenia i zagrzybienia w domu. Poprawianie błędów w izolacji fundamentów jest z reguły bardzo kosztowne, ale może się okazać niezbędne dla poprawy komfortu mieszkańców. Mostki termiczne mogą też występować na dachu, na przykład przy błędnie wykonanej obróbce komina.
Drugie badanie trzeba wykonać po zakończeniu termomodernizacji. Sprawdzimy wtedy jakość wykonanych prac i czy mostki cieplne faktycznie zostały pokonane. Dobrze poinformować ekipę wykonawczą, że planujemy przeprowadzenie takiej kontroli. Dzięki temu, możemy się spodziewać, że robota będzie wykonana dokładniej i staranniej. Taką analizę warto wykonać także dla nowego domu, aby zauważyć wszystkie błędy w wykonaniu izolacji, póki będą łatwiejsze do usunięcia. Kamera termowizyjna wykaże np. ewentualne nieszczelności wokół okien, niewystarczającą izolację balkonu czy złe spasowanie i uszczelnienie płyt styropianowych na ścianie.
Gdy kupujemy dom z rynku wtórnego, badanie termowizyjne pokaże ukryte wady i dowiemy się na przykład czy zawilgocony kąt pokoju nie został niedawno zamalowany.
Termowizja nie tylko na zewnątrz
Badanie termowizyjne przeprowadzane jest na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczywiście kolory sygnalizujące miejsca ucieczki ciepła w obu tych przypadkach będą odmienne. Na termografie pokazującym budynek z zewnątrz miejsca ucieczki ciepła (o podwyższonej temperaturze) będą zaznaczone na żółto, pomarańczowo lub czerwono.
Na tym wykonanym wewnątrz domu, miejsce ucieczki ciepła (o niższej temperaturze) zostanie zaznaczone na kolor niebieski, granatowy albo fioletowy.
Sprawdzamy ocieplenie domu i nie tylko
Oprócz oceny izolacji termicznej budynku, kamerę termowizyjną można między innymi wykorzystać do wykrywania wad i uszkodzeń ogrzewania podłogowego, a także wycieków
z systemu grzewczego.