Znajdź w naszych wiadomościach
Otwórz się na pomoc w uzależnieniach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
lut25

Jesienią ubiegłego roku oddano do użytku obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej, która „wyprowadziła” ruch tranzytowy poza centrum naszego miasta. Tym samym został spełniony jeden z głównych warunków umożliwiających długo oczekiwany przez mieszkańców remont dąbrowskiego rynku.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej zgłosił to przedsięwzięcie (pn. Przywrócenie witalności przestrzeni publicznej Rynku Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej) do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Oczekując na rozstrzygnięcie tego naboru pragniemy zapytać mieszkańców o ich sugestie i propozycje, dotyczące przyszłego wyglądu i funkcjonalności dąbrowskich plant.
Przypominamy, że dla dąbrowskiego rynku opracowano ponad 10 lat temu projekt zagospodarowania, przewidujący m.in. utwardzenie znacznej jego części płytami kamiennymi i kostką imitującą stary bruk, budowę kawiarni w kształcie małej rotundy z parasolami, gdzie będzie można przysiąść, odpocząć i wypić kawę. Uwzględniając historyczną funkcję rynku przewidziano rzeźby z mosiądzu przedstawiające ludzi stojących przy studni, nabierających wodę i gawędzących, fontannę z “nosiwodą” oraz zaprzęg konny z wozem pełnym kwiatów. Dla przesłonięcia widoku zielonego bloku mieszkalnego, który architektonicznie raczej nie pasuje do zabudowy historycznej, zaplanowano lokalizację zadaszonego wejścia na rynek, które również może pełnić rolę sceny w czasie imprez okolicznościowych oraz stragany do sprzedaży pamiątek.
W 2009 roku ten sposób zagospodarowania rynku „wygrał” w ankiecie organizowanej przez gminę z wariantem drugim, wprowadzającym tylko nieznaczne zmiany do stanu istniejącego, z zachowaniem obszaru trawnika z żywopłotem. Ta wersja zakładała w zasadzie przeprowadzenie kosmetyki stanu istniejącego, z utrzymaniem charakteru plant a nie „historycznego” rynku miejskiego.
Od czasu opracowania projektu upłynęło już wiele lat, zmieniły się oczekiwania mieszkańców, potrzeby i wymagania dotyczące przestrzeni ogólnodostępnych. Wzrosła też świadomość dotycząca maksymalizacji przestrzeni zielonych w miastach.
Dlatego też Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej przypomina proponowane wówczas warianty zagospodarowania, zwracając się równocześnie z prośbą o sugestie mieszkańców oraz propozycje nowych rozwiązań projektowo – urbanistycznych modernizacji Rynku w Dąbrowie Tarnowskiej.
Załączmy również stare zdjęcia obrazujące wygląd rynku przed wojną jako otwartego placu targowego, na którym tętniło życie mieszkańców miasta i okolicznej ludności.
Wydaje się, że na nowym rynku oprócz kawiarni powinno się też znaleźć miejsce na stanicę rowerową umożliwiającą odpoczynek rowerzystów i spożywania posiłków, parkowanie rowerów w centrum miasta oraz obsługi potencjalnych turystów. Stanicę można by funkcjonalnie połączyć z kawiarenką internetową i biurem turystycznym powiśla dąbrowskiego. Pod dyskusję mieszkańców poddajemy propozycję zastąpienia projektowanej fontanny „woziwoda” (z wiadrami) na przestrzenną fontannę płaską z kaskadowo włączanymi strumieniami wody. W sezonie zimowym taka przestrzeń mogłaby być adaptowana na „tymczasowe” lodowisko.
Liczymy na Państwa inwencję i pomysły, aby Rynek miejski stał się ponownie centrum spotkań towarzyskich szerokiego spektrum mieszkańców i turystów, zapewniając jednocześnie ożywienie centrum miasta.
Mile widziane są nie tylko opisy „rynku marzeń” ale też szkice, rysunki czy też propozycje „dobrych praktyk” z innych miast – których zastosowanie polecacie Państwo u nas. W takim przypadku prosimy o przesłanie Waszych pomysłów na adres dabrowskirynek@gmail.com .
Oczekujemy na Państwa propozycje do końca marca br.

WARIANT 1
WARIANT 2
PRZEDWOJENNE ZDJĘCIA DĄBROWSKIEGO RYNKU
CIEKAWOSTKA:
Zdjęcie dąbrowskiego Rynku z czasów II Wojny Światowej, kiedy to Niemcy nakazali zerwanie bruku z powierzchni rynku i zasadzenie ziemniaków.