Znajdź w naszych wiadomościach
Otwórz się na pomoc w uzależnieniach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
wrz27

Działało państwo podziemne posiadające konstytucyjne organa: administrację – Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownictwo, siły zbrojne – Armia Krajowa, parlament – Polityczny Komitet Porozumiewawczy, Rada Jedności Narodowej. Jego struktury podlegały bezpośrednio legalnym władzom II Rzeczypospolitej i zapewniały konstytucyjną ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium.
Konspiracyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka, czy opieka społeczna. Mimo że okupant zamknął szkoły średnie i wyższe, Polacy mogli nadal się kształcić. Rozwinięto znakomicie funkcjonującą sieć tajnego nauczania. W końcu października 1939 r. powstała Tajna Organizacja Nauczycielska (TON). W sumie, w tajne nauczanie wciągniętych było ok. 15 tys. nauczycieli oraz ok. 230 tys. uczniów i studentów. Do 1944 r. wydano kilkanaście tysięcy świadectw maturalnych, kilka tysięcy dyplomów i kilkaset doktoratów. Konspiracyjne nauczanie było szczególnie ważne, ponieważ Niemcy i Sowieci przez cały czas mordowali lub wywozili przedstawicieli polskiej inteligencji.
Po kapitulacji Powstania Warszawskiego zarówno Rada Jedności Narodowej, jak i Delegatura Rządu kontynuowały dotychczasową działalność, jednak odbywało się to w zmienionych warunkach. Warszawa została zniszczona, ludność musiała opuścić miasto. Naczelne władze Polskiego Państwa Podziemnego podjęły działalność w Częstochowie (Komenda Główna Armii Krajowej), Krakowie, a następnie w Piotrkowie Trybunalskim (Delegat Rządu i przewodniczący Rady Jedności Narodowej), oraz w miejscowościach pod Warszawą (inni pracownicy Rady, komórki organizacyjne Delegatury). Jednak łączność między nimi była bardzo ograniczona, a dodatkowo znaczne obszary państwa polskiego były już zajęte przez Armię Radziecką i przez to odcięte od reszty kraju.
27 marca 1945 władze sowieckie aresztowały i wywiozły do Rosji 16 przywódców Polski Podziemnej. Wkrótce zapadła decyzja o likwidacji zarówno Delegatury Rządu RP na Kraj, jak i rozwiązaniu Rady Jedności Narodowej. Decyzję o likwidacji Delegatury podjęto na posiedzeniu Rady w dniu 1 lipca, sama Rada zaś rozwiązała się 6 lipca 1945 r. Wydała jeszcze dwie odezwy: „Do Narodu Polskiego i Narodów Zjednoczonych” (przypominający wojenne cele państwa polskiego oraz „Testament Polski Walczącej”(zawierający żądania m.in. wycofania wojsk radzieckich z Polski, zaprzestania prześladowań żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, wprowadzenia ustroju demokratycznego, przeprowadzenia w kraju reform społecznych i gospodarczych).
Ostatni Żołnierz Polski Podziemnej, który nie złożył broni, zginął samotnie, walcząc z SB i ZOMO, 21 X 1963 r. Józef Franczak, pseud. „Laluś”, „Lalek”, poświęcił życie za wolność ojczyzny, której nie doczekał. Ostatni Żołnierze Polski Podziemnej opuszczali więzienia na początku lat 70. XX wieku.
Przywódcami Polski Walczącej byli:
Stanisław Mikołajczyk – Premier Rządu RP na uchodźstwie, który zmarł na emigracji w USA w 1966 r.
Cyryl Ratajski „Wartski” – Delegat Rządu RP na Kraj, który zmarł w okupowanej Warszawie w 1942 r.
Pamiętajmy o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego,
bo przecież „My z niego wszyscy…”