Znajdź w naszych wiadomościach
Otwórz się na pomoc w uzależnieniach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
lis13

Jak co roku w tym dniu parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy organizacji zawodowych, poczty sztandarowe kombatantów, instytucji państwowych, szkół, jednostek OSP, organizacji pozarządowych, nasi rodacy ze Stanów Zjednoczonych oraz mieszkańcy powiatu dąbrowskiego zgromadzili się by świętować przypadającą w tym roku 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej licznie przybyłych delegacji i pocztów sztandarowych. Następnie w patriotycznym pochodzie ulicami Dąbrowy Tarnowskiej, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Dąbrowskiego Domu Kultury, dąbrowskich strzelców, TG „Sokół” oraz drużyny orląt, zebrani udali się do świątyni parafialnej, gdzie pod przewodnictwem proboszcza dąbrowskiej parafii ks. Stanisława Cyrana odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zamówiona od Samorządu Powiatowego i Gminnego.
Ks. Proboszcz w swoim kazaniu podkreślał, że żyjemy w czasach trudnych, pełnych niepokojów, wyzwań i nadto stawiał pytania co robić w tych ciężkich czasach, jak żyć. Uznał, że najważniejsze co możemy dla Polski zrobić – to kochać swoją Ojczyznę. Zaznaczył także, że trudne czasy kształtują silnych ludzi i naród. Kaznodzieja kilkukrotnie gorąco apelował o miłość i szacunek do Rzeczypospolitej Polskiej. Inspirował, aby zawsze strzec jej niepodległości i stać na straży wartości i granic Ojczyzny, aby nigdy nie wahać się stanąć w jej obronie.
Na dalszą część obchodów uczestnicy udali się w korowodzie, któremu przewodniczyła młodzież dąbrowskiego “Sokoła” niosąca flagę narodową do Parku Miejskiego na ,,Plac Walczących o Niepodległą Polskę ”, gdzie pod “Pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w latach wojny 1914-1918 i 1920″ odbył się Apel patriotyczny. Na wstępie głos zabrał Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, który powitał zgromadzonych, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
W swoim wystąpieniu Włodarz miasta mówił, że dzięki przelewanej krwi, codziennemu trudowi, wysiłkowi intelektu milionów Polaków przez lata niewoli zachowana została substancja materialna i duchowa narodu – język, tożsamość, pamięć historyczna, duma narodowa, umiłowanie wolności. Przytoczył również istotne i wciąż aktualne słowa Naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II: „Wolność jest nam nie tylko dana, ale zadana”. Interpretując to hasło zaznaczył, że odnosząc się z szacunkiem do dokonań naszych przodków musimy sobie zdać sprawę, że wolność człowieka i wolność kraju jest nie tylko darem, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Musimy szanować ideały demokracji, aby Ojczyzna była wspólna dla wszystkich Polaków. Patriotyzm narodowy ściśle wiąże się z patriotyzmem lokalnym.
Głos zabrali również Poseł na Sejm RP: Wiesław Krajewski, Senator RP prof. Kazimierz Wiatr, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron oraz Tomasz Budyn, który odczytał adres okolicznościowy od Posła na Sejm RP Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wpłynęły również okazyjne listy od Poseł na Sejm RP Urszuli Augustyn oraz Prezesa WFOŚiGW w Krakowie dr Kazimierza Koprowskiego.
Program artystyczny przedstawili uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.
Pod pomnikiem w Parku Miejskim noszącym nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości w hołdzie Polakom, którzy “przelewali krew za ojczyznę i wolność”, przedstawiciele Samorządu Gminnego i Powiatowego w imieniu całej społeczności powiśla dąbrowskiego złożyli wieniec, a następnie reprezentanci poszczególnych delegacji złożyli wiązanki, kwiaty i zapalone znicze.