Znajdź w naszych wiadomościach
Otwórz się na pomoc w uzależnieniach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
lis15

W czwartek, 11 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej odbyła się Wieczornica Niepodległościowa, którą zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich wsi Nieczajna.
Uroczystość miała na celu upamiętnienie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie otworzyli: Bernadeta Pabian, która w imieniu KGW powitała wszystkich przybyłych gości oraz sołtys wsi Jan Bąba, który przybliżył cel spotkania. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych: sekretarz gminy – Stanisław Ryczek, dyrektor CUW – Marta Chrabąszcz, reprezentująca również władze powiatowe, kierownik ARiMR – Andrzej Giza, reprezentujący posła Wiesława Krajewskiego, dyrektor szkoły – Dariusz Węglowski, dyrektor przedszkola – Wiesława Wójcik, radni gminy – Kazimiera Wąż i Andrzej Pabian.
Wieczornicę rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd poległym Polakom, którzy poświęcili swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę, i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrali: S. Ryczek , M. Chrabąszcz i A. Giza. W swoich przemówieniach przypomnieli o potrzebie pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli za Ojczyznę.
Później obejrzeliśmy piękne widowisko słowno – muzyczne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: Anny Wolak, Iwony Tańskiej. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał pan Waldemar Szlosek, a piękną dekorację wykonała pani Roksana Kaczówka.
Po występach wszyscy uczestnicy Wieczornicy spotkali się corocznym zwyczajem na wspólnej biesiadzie przy „suto zastawionych stołach”. Poczęstunek został przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przez kilka dni gotowały i piekły smakołyki na stoły. Po degustacji nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomocne okazały się śpiewniki przygotowane specjalnie na tę okazję przez KGW. Śpiewano znane i popularne utwory z różnych okresów historii Polski: „My, Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Hej, hej, ułani”, „O, mój rozmarynie”, Przybyli ułani”, „Warszawskie dzieci”, „Czerwone maki”…
Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W słowach piosenek i pieśni patriotycznych brzmiało ważne przesłanie, że nasz kraj jest obecnie wolny, niepodległy, piękny, a my jesteśmy dumni z bycia Polakami. Pieśni nie tylko wzruszały, ale też skłaniały do refleksji nad tym, jakie znaczenie mają dziś dla nas takie pojęcia jak ojczyzna, wolność i patriotyzm.
Wieczornica pokazała, że idea niepodległościowa jest bliska naszym uczniom i mieszkańcom, którzy licznie przybyli na tę uroczystość.
Opracowała: Bernadeta Pabian