Znajdź w naszych wiadomościach
Otwórz się na pomoc w uzależnieniach
Sesje Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej
Przetargi i ogłoszenia różne
Wszystko o …
Jednostki
Szkoły
Przydatne linki …
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Nowoczesna Administracja Samorządowa
-
Archiwum aktualności
.
Polityka prywatności
maj10

Współpraca pomiędzy naszą gminą, a XVIII Dzielnicą Budapesztu została nawiązana się w 2013 r. Od tego czasu staramy się wzajemnie odwiedzać. Partnerstwo z węgierską gminą dotyczy m.in.: wymiany doświadczeń z zakresu działalności samorządowej, spraw kulturalnych, gospodarczych, społecznych, sportowych i turystycznych.
Wyjazd zorganizowany został w ramach Projektu „Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego” i zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego celem było wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem i dorobkiem kulturowym naszego regionu wśród mieszkańców krajów Europy, a także zachęcenie ich do aktywnego i twórczego udziału w tej kulturze.
Oficjalna część wizyty rozpoczęła się w lokalnym Domu Kultury od powitania przez Burmistrza Dzielnicy Szaniszlό Sándor, odśpiewania naszego hymnu państwowego oraz hymnu Węgier. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych oraz Ambasador RP na Węgrzech. W imieniu delegacji z naszego Powiśla głos zabrali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek i Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Następnie zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy celem uczestnictwa w segmentach odpowiadającym przedstawicielom danych grup zgodnie z założeniami projektu. Pierwsza grupa uczestniczyła w konferencji dotyczącej realizowanych przez miasta partnerskie projektów i inwestycji ekologicznych wpływających na poprawę jakości klimatu. Na tym spotkaniu Starosta przedstawił prezentację dotyczącą realizowanych przedsięwzięć ekologicznych przez samorząd powiatowy, samorządy gminne i Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.
W tym samym czasie dyrektorzy szkół wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Fundacji im. Wacława Felczaka, który przedstawił im możliwości aplikowania o środki finansowe na realizację projektów i przedsięwzięć. Równocześnie w szkole sportowej działającej w tej dzielnicy odbywał się mecz piłki siatkowej, w którym rywalizowały drużyny z miast partnerskich. Młodzież wzięła udział w akcji sadzenia drzewka przyjaźni polsko – węgierskiej. Dzień pierwszy naszej wizyty zakończyliśmy wspólnym rejsem widokowym po Dunaju.
Drugi dzień naszego pobytu spędziliśmy początkowo na terenie Tomory Lajos Múzeum, gdzie nasze koła gospodyń wiejskich na swoich kolorowych stoiskach prezentowały rękodzieło, domowe wyroby, dania kuchni regionalnej. Na tych barwnych stoiskach społeczność partnerskiej dzielnicy miała okazję skosztować słynnej zupy Pani Teresy Rygielskiej „Rzodkie Ziemnioki” wpisanej na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zalipiańskich pierogów, blachorzy, regionalnego miodu, lokalnych sosów i majonezów, bigosu, gruszowskiego chleba, wyśmienitych ciast, ciasteczek, rogalików, gofrów, naleśników, pasztetów, smalcu, boczku, oraz regionalnych nalewek. Panie reprezentujące Dom Malarek z Zalipia prowadziły warsztaty malowania motywów zalipiańskich i wykonywania rękodzieła. Swoją twórczość artystyczną zaprezentowali również przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego Państwo Ewa Łazowska i Stanisław Stroński. Całość imprezy uświetniły występy taneczne i wokalne grupy Górale z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Orkiestry Dętej z Woli Mędrzechowskiej. Prezentacja wszystkich stoisk odbyła się przy akompaniamencie kapeli Wiarusy z Dąbrowy Tarnowskiej. Ostatnim elementem tej części dnia był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, miastach partnerskich oraz życiu i działalności Józefa Bema, w którym uczestniczyła młodzież.
Równolegle burmistrzowie i wójtowie z terenu naszego powiatu uczestniczyli w spotkaniu objazdowym podczas którego zaprezentowana została infrastruktura sportowa, edukacyjna oraz całokształt przedsięwzięć służących rozwojowi XVIII dzielnicy Budapesztu. Podczas wszystkich tych wydarzeń wymiennie poszczególne grupy udawały się na zwiedzanie węgierskiego parlamentu i muzeum węgierskiego lotnictwa.
Ponadto Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej oraz młodzież z Fundacji Latino zostali zaproszeni do miejscowości Szolnok, gdzie swoim występem uświetnili odbywający się tam koncert z okazji przypadającego w dniu 9 maja Dnia Europy.
Finalnym punktem całego wyjazdu było podpisanie ostatniego dnia w Budapeszcie porozumień o współpracy przez dyrektorów szkół oraz instytucji kultury. Uroczystość zamknięcia spotkania polskich miast partnerskich uświetniły pokazy taneczne Młodzieży z Fundacji Latino.